0 507 509 03 61

Sosyal Medyada Biz}

Merdiven altı gıda takviyelerine dikkat!

Merdiven altı gıda takviyelerine dikkat!

merdiven-alti-gida-takviyesi

ERSAĞ GIDA TAKVİYELERİ ONAYLI ÜRÜNLERDİR!

Bildiğiniz üzere Ersağ Şirketi, takviye edici gıda üretimine yaklaşık 3 ay önce başladı. İlk gıda takviyesinden bu yana Ersağ birer ikişer gıda takviyesi daha piyasaya sürerek bizlerin kullanımına sunmuştur. An itibari ile 8 adet gıda takviyesi satışa sunan Ersağ’ ın, bakanlık resmi kontrol onay sayfası incelendiğinde 8 adet ürün için resmi izin aldığı görülmektedir;sizlerde Ersağ Şirketi’ nin üretmiş olduğu daha doğrusu izin almış olduğu gıda takviyesi ürünlerini kontrol edebilirsiniz. Şirketin ilgili ürünler ile ilgili ne zaman onay aldığı, onay numarası, ürün ismi gibi konuları da görüntüleyebilirsiniz. Örneğin Ersağ Ginkgo Biloba takviyeci edici gıda ürünü için bakanlık onay bilgileri şu şekildedir. Bakanlık bu ürüne 000155-02.06.2015 onay numarası vermiştir.GIDA TAKVİYESİ KULLANMAK İSTEYEN KİŞİLERİN EN ÇOK DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONU SATIN ALMAK İSTEDİKLERİ ÜRÜNÜN BAKANLIK TARAFINDAN ONAYLANIP ONAYLANMADIĞIDIR;ÇÜNKÜ BAKANLIK 2015 YILINDAN İTİBAREN BU KONUDAKİ DENETİMLERİNİ HAD SAFHAYA ÇIKARMIŞ VE PİYASADAKİ ÜRÜNLERİN NERDEYSE TAMAMANINA YAKININI YASAKLAMIŞTIR.ERSAĞ ÜRÜNLERİ İSE GEREKLİ TÜM DENETİMLERİNDEN GEÇMİŞTİR,GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ.ONAYSIZ ÜRÜN KULLANIMI İLE İLGİLİ GÜZEL BİR YAZIYI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

Bu haber Ersağ’ ı tanıtmak için yazılmış olup, şirketin resmi açıklaması değildir.

Uzun zaman güvenle kullandığımız ilaçların yıllar sonra bazı yan etkilerinin olduğunun ortaya çıkması, insanların ilaçlara olan güvenini sarsarak dev bir sektöre kapı aralamıştır: bitkisel ilaçlar…
Çeşitli yayın organlarında tansiyon hastalığınızla, kalp hastalığınızla ya da fazla kilolarınızla baş etmenin “doğal” yolunu vadeden ve bazılarının doktor kimliğini (!) kullanan birçok reklam yapılmaktadır. İçinde binbir türlü kimyasal olan ilaçlar yerine bu doğal yol ne kadar cazip geliyor değil mi? Maalesef bu yolun sonu pek de hayırlı değil.

BİTKİSEL İLAÇ NE KADAR BİTKİSEL?

Elbette ki “Bir nane bile kaynatıp içmeyin” denemez ama “bitkisel” diye satılan ilaçların içeriği ne yazık ki sadece bitkilerden oluşmamaktadır. Uzmanlar; çok ciddi yan etkilerinden dolayı piyasadan toplatılan ilaçlar boşa gitmesin mantığıyla içine bazı bitkiler katılarak bitkisel ilaç elde edildiğini; bitkisel ilaçların etkisinin bitkiden dolayı değil içine katılan kimyasallardan kaynaklandığını belirtiyorlar. Bu ilaçları kullananlar kısa sürede fayda gördüklerini hissetseler de bir süre sonra ilaçların ciddi zararları ortaya çıkabiliyor.
İlaçların içine hangi kimyasalın konulduğu, bitkinin hangi kısmının toplandığı, üretim sırasındaki hijyen koşulları vb. konular hakkında sıkı denetimler yapılmadığından bu ilaçların çoğunluğu maliyetten kazanmak için fakir ülkelerde, kötü koşullarda, denetimden yoksun bir şekilde elde edilmektedir.
Normal bir ilaç üretimi sırasında uzun uzadıya testler yapılıp yan etkileri, dozaja göre etkiler, ilaç etkileşimi, yaşa göre kullanım gibi her türlü durum araştırılmakta iken; bitkisel ilaçlar hakkında ise sınırlı sayıda yapılmış test bulunduğu için bu ilaçların kullanımında oluşabilecek sorunlar öngörülememektedir. Fayda görmek için alınan bir ilaç zamanla hem mevcut hastalığı hem de sağlıklı organları daha kötü yapabilmektedir.

TÜRKİYE’DE BİTKİSEL İLAÇLARIN DURUMU

Avrupa’da “Avrupa tipi bitkisel tedavi” dalı bulunmakta ve bitkisel ilaçlar devlet kontrolünde olup insanlar ayrıntılı bir muayeneden sonra hastalığına göre doktor tavsiyesiyle bu ilaçları kullanmakta iken Türkiye’de durum biraz farklı.
1987 yılında Sağlık Bakanlığının bitkisel ilaçlar ile ilgili düzenlemesinde dalgalanmalar olunca, bu ürünleri hemen ithal etmek isteyenler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına başvurarak gıda takviyesi şeklinde izin çıkarmışlardır. Marketten ekmek satar gibi süslü vaatlerle satılmaya çalışılan bu ilaçlar, normal bir gıda statüsünde Türkiye’ye sokulduğundan, güvenilirliği çok tartışmalıdır. Son dönemde Sağlık Bakanlığının bu konuda çalışmaları olsa da ne yazık ki bu çalışmalar çok yeterli düzeyde değildir.
Ülkemizde halen reklamlardaki “doğallık” sözüne ve bu reklamlarda oynayan doktorlara inanarak bitkisel ilaç kullananlar çok fazladır. İlaçlar her ne olursa olsun sadece doktor muayenesi sonucu eczanelerden temin edilmelidir. Aksi takdirde doğallık uğruna vücudumuzu bir felakete sürükleyebiliriz.

BUNLARI BİLİN!

Bitkilerin etkisi uzun vadede ortaya çıkarken, bitkisel ilaçların etkisinin kısa sürede ortaya çıkmasının sebebi içine konan güçlü kimyasallardır. Çabucak zayıflatan bitkisel ilaçlarda, son derece tehlikeli yan etkiler taşıyan ve tüm dünyada yasaklanan “sibutramin” isimli kimyasal ilaç ham maddesi bulunmaktadır.
Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa herhangi bir bitki kaynatıp içme konusunda bile dikkatli olmalısınız. Çünkü bitkiler, ilaç gibi etki göstererek kullandığınız ilaçla etkileşime girip zehirlenmelere yol açabilmektedir.

İBRETLİK KULLANIMLAR

Bitkisel ilaçların içine konan bitkilerin nasıl toplandığı bilinmemektedir. 1996 yılında Belçika’ya Çin’den gelen ve zayıflatıcı bitkisel ilaç olarak kullanılan Stephania tetranda yerine yanlışlıkla karışmış ve görünüş olarak ona çok benzeyen Aristoclochia fangchi içeren ilaçların kullanımı sebebiyle 50’den fazla kişide böbrek yetmezliği oluştuğu saptanmıştır.
2011 yılında kalp krizi geçirmesi sonucu biri stentle açılan, diğer daralan 3 damar için ise ilaç tedavisine başlanan H.T; reklamı bazı kanallarda sürekli yayınlanan, bir doktorun pazarladığı bitkisel ilaçlardan alıp kullanması sonucu 6. ayın sonunda 4 damarı da tıkandığı için tekrar kalp krizi geçirdi.

Emine ALACA

22 Eylül 2015
4.912 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. tahsin dedi ki:

    Ben bu gıda takviyesi ilaçlarını içinde ne olduğu yazmış iyi güzel de bu gıda tekviyelerini almam için hangi gidanin neye faydası oldugunu bu gidanin bu eksikliğinde kullanımı aciklamamis siniz

    1. uzman dedi ki:

      Tahsin bey her gıda takviyesindeki etkin maddelerin yararlarından bahsedilmiştir.Sitemizi biraz araştırınca bunu görebilirsiniz.Ayrıca bu ürünler destekleyici gıda takviyeleridir,ilaç değildir.

BİR YORUM YAZIN

Scroll Up Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
× Ersağ WhatsApp İletişim