0 507 509 03 61

Sosyal Medyada Biz}

Helal Sertifikası Nedir?

🔎 Hızlı Bakış gizle
ersağ helal sertifikası

Resme tıklayarak büyütebilirsiniz!

HELAL NEDİR?

Dinen yapılması veya yenip içilmesi yasaklanmayan, serbest bırakılan şey demektir.

Yüce Allâh, iyi, temiz ve insan sağlığına yararlı olan şeyleri helâl; kötü, pis ve zararı olan şeyleri de haram kılmıştır (Mâide, 5/4).

Ancak aşağıdakiler  istisnalar kesinlikle haramdır.

– Domuz, domuz eti ve domuz ürünleri,
– İslamî usule göre kesilmemiş hayvanlar
– Kesilmeden önce ölmüş hayvanlar,
– Allah(cc)’ dan başkası adına kesilmiş hayvanlar,
– Alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler,
– Etobur hayvanlar, yırtıcı kuşlar, sürüngenler,
– Kan ve kandan yapılmış ürünler,
-Yukarıda belirtilen ürünlerden her hangi biri ile karıştırılmış gıdalar.

Sanayi ürünü gıda maddeleri, ihtiva ettikleri,jelatin gibi, enzim gibi, lesitin gibi, mono ve digliserid gibi katkı maddelerinin kökenleri hakkında veya üretim safhasında kullanılan yöntemler hakkında net bir bilgiye sahip olunamadığı zaman da şüpheli bir durum söz konusu olur.

HELAL SERTİFİKASI NEDİR?

Helal sertifikası, sertifikalandırılacak ürünün güvenilir bir kurum tarafından tarafsız olarak incelenmesi ve denetlenmesi yoluyla İslami kurallara uygun olduğuna bilimsel olarak kanaat edildiğinde verilen sertifikadır.Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır.

NİÇİN HELAL SERTİFİKASINA İHTİYACIMIZ VARDIR?

Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

 

ISO 9000 SERTİFİKASI, HELAL SERTİFİKA İLE NE DERECE ÖRTÜŞMEKTEDİR?

ISO 9000, Helal kavramı ile kısmen uyuşabilen bir diğer önemli kaliteli yönetim sistemidir. ISO 9000 uygulaması, üreticinin, tutarlı kalitede ürün üretmek için istekli olduğunu gösterir.

Helal sertifikalama kurumu, helal sertifikalama programını uyguladığı zaman, ISO 9000 şartı ile özellikli helal olma şartlarını bir arada gerçekleştirmiş olmaktadır.

ISO 9000, yalnız başına bir ürünü helal yapmaz. Fakat helal bir ürün, ISO 9000’siz yapılabilir.

 

 

HELAL SERTİFİKASININ YARARLARI NELERDİR?

Helal Sertifikalama,

– Ürünleri, katkı maddelerini,hazırlama ve işleme yöntemlerini , temizlik ve sağlık şartlarını,katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar,

– HAACP, ISO ve diğer kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, helal bilginin eğitimini almış kilit personel tarafından denetimi gerçekleştirir,

– Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.

– Çeşitli ülkelerde açılan fuarlarda katılımına destek verir.

28 Haziran 2015
3.154 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Helal Belgesi dedi ki:

    Helal sertifikasi daha çok iso 9001 ile değil de iso 22000 belgesiyle ilintilidir. Çünkü kalite yönetim sistemleri içerisinde helal gıda sertifikasıile yakın alakalı olan 22000 standartı gıda güvenliği standardıdır. Gıda işe işgili bir sistem olann 22000 dokümantasyonu içinde helal gıda prosedürü oluşturmak helal gıda şartlarını sağlamak ve sürdürmek anlamında daha da anlamlı olacaktır. Saygılar

    1. uzman dedi ki:

      Hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZIN

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
× Ersağ WhatsApp İletişim