0 507 509 03 61

Sosyal Medyada Biz}

Güneş Koruyucuları Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

ersag-gunes-koruyucu

GÜNEŞ KORUYUCULARI NASIL KULLANMALI?

Yapılan araştırmalara göre güneş koruyucuları cilt kanseri riskini ve güneşe bağlı cilt yaşlanmasını engellemede etkilidir. Güneş koruyucu seçerken, SPF’ye (Sun Protection Factor: Güneşten Koruma Faktörü) dikkat edilmelidir. SPF miktarı 2-12 olan ürünler minimal, SPF miktarı 12-30 olan ürünler orta derecede, SPF miktarı 30’un üstündeki ürünler yüksek koruma sağlar. Kişinin yaşadığı yere, vücut yapısına göre güneş kremi seçmesi gerekmektedir. Genel olarak, ideal bir koruyucu krem hem UV-A hem UV-B’ye karşı etkili, toksik olmayan, suya karşı dirençli (40-80 dk. suya dayanıklı) ve kozmetik olarak kabul edilebilir olmalıdır. Örneğin açık tenli kişiler güneş yanığına daha yatkın olduğu için daha yüksek koruma faktörlü güneş kremleri tercih etmelidir.


Amerikan Dermatoloji Derneği’nin yayınladığı kılavuza göre ortalama güneş alan bölgelerde kış aylarında SPF miktarı 15 olan kremlerin kullanımı yeterli olsa da (Bulutlu günlerde bile ultraviyole ışınlarının yüzde 80’i dünyaya ulaşmaktadır.) yaz aylarında bu değer yetersiz kalır. SPF miktarı 15’in altında olan kremler kullanılmamalı, yaz ayları için SPF miktarı en az 30  olan kremler (SPF 30 ve üzeri kremler zararlı güneş ışınlarının yüzde 97’sini engellemektedir.) kullanılmalıdır. Koruyucular, dışarı çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli, 2 ila 4 saatte bir yenilenmelidir. Güneşe çıktıktan 30 dakika sonra yapılacak ilk tekrarın etkinliği arttırdığı bildirilmektedir. Güneşten koruyucular suya dirençli (Su ile 40 dakikalık temastan sonra da SPF değerlerini korurlar.) veya su geçirmez (Su ile 80 dakikalık temastan sonra da SPF değerlerini korurlar.) olabilir. Suda uzun süre kalınacağı dönemlerde suya dayanıklı formüller tercih edilmelidir. Sprey şeklindeki güneş kremleri hem solunum ile vücuda alınma ihtimali olduğu hem de tam olarak cilde temas edip etmediğinden emin olunamadığı için uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Güneş koruyucu kremler 6 aydan büyük bebek ve çocuklar için de önerilmekte olup 6 aydan küçük bebekleri kremle korumak yerine güneşten uzak tutmak gerekmektedir.


Birçok güneş koruyucunun UV-A etkinliği olmadığı için güneş kremi kullanarak uzun süre güneşe maruz kalanlar aşırı UV-A aldıkları için deri kanseri risklerinin arttığı belirtilmiştir. Koruyucu kremlerde UV-A etkinliğinin olup olmadığına dikkat edilmesi bu bakımdan önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası tıp otoriteleri solaryum ve güneş lambalarının da karsinojen (kanser yapıcı bir madde) etkileri olduğunu ve uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar.
Unutulmaması gereken; tek başına güneş koruyucularının da yeterli olmadığıdır. Bu nedenle korunma tedbirleri ile bir arada kullanılması sağlıklı bir korunma için şarttır. Bazı hastalar D vitamini amacıyla uzun süre güneşe maruz kalmaktadırlar. Bu doğru bir yaklaşım değil. D vitamini için yukarıda belirttiğimiz koşullarda güneşten faydalanılması ve D vitamini takviyesi alınması yeterlidir.


Güneş koruyucularının FDA tarafından önerilen kullanım şekli 2 mg/cm2’dir pratik bir yaklaşımla yetişkin bir kişinin yüzü için 1/3-1/4 çay kaşığıdır. Yarım çay kaşığından biraz fazla miktar her iki kol, yüz ve boyun; bir çay kaşığı kadar bir ürün her iki bacak, sırt ve göğüs için etkin bir koruma sağlayacaktır.


Emine ALACA

205ersag-gunes-yagi206

Ersağ tarafından üretilen 50 SPF Güneş  Kremi(Yüksek Koruma Düzeyi),30 SPF Güneş Yağı(Orta Derece Koruma) ve 15 SPF Argan Yağlı Nemlendirici Losyonu güvenle kullanabilirsiniz.Ersağ Avrupa birliği ülkelerine ihraç yapan yüzde yüz yerli Denizli’de faaliyet gösteren bir Türk firmasıdır.Üye olmak için sitemizde bulunan ücretsiz üyelik formunu doldurmanız yeterlidir.

 

22 Eylül 2015
3.277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Scroll Up Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
× Ersağ WhatsApp İletişim