0 507 509 03 61

Sosyal Medyada Biz}

Fosfat nedir zararları nelerdir?

Fosfat Nedir Zararları Nelerdir?

Yıllardır marketlerden satın aldığınız standart deterjanların, evinizi temizlerken çevrenizi kirlettiğini, eşyalarınız üzerinde bıraktığı gözle görülemeyecek kalıntıların solunum yoluyla sağlığınızı ciddi şekilde tehdit ettiğini biliyor musunuz?  Çevre kirliliği deyince gözümüzün önüne büyük çöp yığınları, nehirlere karışan endüstriyel atıklar ile petrole bulanan canlılar , bacalardan havaya karışan duman gibi sahneler gelse de zamanımızın %80-90’ını geçirdiğimiz kapalı alanlar açık havadan daha büyük riskler taşımaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) bu yıl yayınladığı bir rapor ev ve işyeri gibi kapalı alanlardaki havanın dış mekânlara oranla 2 ila 5 kat daha kirli olduğunu ortaya koyuyor. Bu kirliliğe yol açan temel nedenler ise  şöyle sıralıyor;

1.Havalandırma yetersizliği,

2.Toksik maddeler içeren mumların yakılması ve oda kokuları,

3.Ev temizliğinde kullanılan deterjanlardan havaya karışan kimyasallar.

Temizlik için kullandığınız deterjanlar yalnızca evinizin havasını kirletmekle kalmıyor. Bu deterjanların atıkları lavabonuz ve tahliye borularınızdan geçerek suya karışıyor ve yaşam döngüsüne  deniz canlıları başta olmak üzere birçok canlı türüne zarar veriyor. Standart deterjanların hemen hepsinde bulunan bu maddelerin doğaya etkileri ise şöyle:

SLES
Sodyum laurel etilen oksit olarak bilinen bu madde sabun ve şampuanlarda, diş macununda ve ev temizlik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kozmetiklerin ve temizlik ürünlerinin köpürmesini sağlar. Suya karıştığında, balıklar ve diğer deniz canlıları için toksik bir madde olduğu tespit edilmiştir.

Fosfat
Gübrelerde besleyici olarak da kullanılan fosfat, deniz suyuna karıştığında sudaki azot ve fosfat oranı artar. Bu da deniz yosunu gibi bitkilerin normalden çok daha hızlı büyümesine ve artmasına, dolayısıyla sudaki oksijen oranının düşmesine ve diğer deniz canlılarının yaşayamayacağı bir ortam oluşmasına neden olur.

Klor
Deterjan ve çamaşır sularında beyazlatıcı olarak kullanılan klor ciddi çevresel tehdit oluşturan kimyasallardan biridir. Birinci Dünya Savaşı’nda kimyasal bir silah olarak da kullanıldığını ve kullanımının bir çok ülkede kısıtlandığını biliyor muydunuz? .

Bu etkileşim sonucunda ortaya çıkan ve diyoksin, furan ve PCDD gibi isimlerle anılan bu maddeler, toprak ve suya tutunup çok uzun yıllar boyunca yok olmadıklarından ‘kalıcı organik kirleticiler’ olarak bilinirler. Greenpeace; kanser ve endokrin bozulmaları gibi hastalıklara yol açan diyoksini bilimin karşılaştığı en tehlikeli kimyasallardan biri olarak nitelemektedir. Havaya ya da suya karışan çok az miktarda klorun etkileri bile uzun yıllar boyunca devam ettiğinden, toprak ve deniz canlılarına rahatlıkla ulaşarak besin zincirine rahatlıkla dahil olarak insan hayatına da tehdit oluşturur.

Ne yapmalı?

Hem kendiniz ve sevdiklerinizi hem de çevrenizi önemsiyor ve korumak istiyorsanız bu içeriklere sahip deterjanlardan uzak durun. Evinizi, bulaşık ve çamaşırlarınızı içeriğini bildiğiniz ve güvenli olduğundan emin olduğunuz deterjanlarla temizleyin ve ev temizliğinde doğal çözüm önerilerine başvurun. Karbonat, sirke ve esansiyel yağlar gibi doğal temizleyicileri günlük temizlik rutininize dahil edin ve içerik etiketi bulunan, ekolojik sertifikalı, doğal maddelerden yapılmış temizleyicileri satın alın.

 

İthal ve pahalı ekolojik temizlik malzemelerinden şikayetçiyseniz sizi 2006 yılında Türkiye’nin ilk fosfatsız çamaşır tozu üreticisi Ersağ ile tanıştıralım:

2006’dan beri hem bütçenize hem de doğaya dost Ersağ ürünleri hipoallerjeniktir. Avrupa Birliği standartlarına göre dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır.

Ersağ ürünleri, evinizi temizlerken aynı zamanda klor, paraben, SLES ve fosfat zararlı kimyasallar içermediği için, kanser, diyabet gibi uzun vadede ortaya çıkan hastalıklara neden olmaz.

Sertifikasyon için de hayli zor ve çok uzun vadede çevre için geçerli olacak kriterleri olan ECO-LABEL’i almayı seçen Ersağ ürünleri bu sertifikasyon grubu tarafından oldukça sıkı testlerden geçmekte.

 

ECO-LABEL sertifikası Ersağ ürünlerinin kaynakların sürekliliğini etkilemeden, üretim metodlarının insana ve çevreye en az etkiyle üretildiğini, organik, genetiğiyle oynanmamış bitkilerin, zararlı kimyasallardan arındırılmış malzemelerin kullanıldığını ve ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmediğini garanti ediyor.

İçerisinde portakal ve lavanta esansiyel yağları bulunan, bitkisel gliserin ve hindistan cevizi yağı içeren, çamaşır ve bulaşık deterjanlarından sıvı sabuna, ahşap ve mutfak yüzey temizliyicisinden ağır yağ sökücüye ve hatta gıda takviyelerine kadar geniş bir ürün paletine sahip Ersağ ürünlerini sitemizden üye olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

06 Mayıs 2017
3.442 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
× Ersağ WhatsApp İletişim