0 507 509 03 61

Sosyal Medyada Biz}

AB Deterjanlarda Fosfat Kullanımını Yasaklıyor

AB Deterjanlarda Fosfat Kullanımını Yasaklıyor

Avrupa Komisyonu, deterjanlarda su kaynaklarını kirleten fosfatın kullanılmaması ve fosfor içerikli katkı maddelerinin azaltılması için bir öneri hazırladı. Avrupa Komisyonu’nun ve Endüstri ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani, deterjanlarda fosfat kullanılmasının yasaklanmasıyla Avrupa’nın göl, nehir ve sahillerinde su kalitesinin yükselmesini hedeflediklerini belirtti.

Avrupa Komisyonu, fosfat ve fosfor içerikli katkı maddelerinin nitrat örneğinde olduğu gibi suya karıştığında kırmızı ve yeşil dalga denilen su yosunlarının hızla büyümesine sebep olduğunu ve bu nedenle diğer su canlılarının yaşam alanının daraldığını ifade etti.Sudaki fosfatın kimyasal ve biyolojik işlemlerle temizlenmesi ileri teknoloji ve ağır maliyet gerektirdiğinden ve AB’deki birçok arıtma tesisi bu altyapıya sahip olmadığından Komisyon,otomatik bulaşık makinelerinde kullanılan fosfat içerikli tablet deterjanların ekonomik açıdanuygun bir alternatif bulununcaya kadar yasaktan muaf tutulmasını talep etti. Komisyon’un önerisinin onaylanması durumunda yasağın 1 Ocak 2013’ten itibaren uygulamaya konulacağı belirtildi. Ancak, bulaşık makinelerinde kullanılan tablet deterjanlar için bu tarih 31 Aralık 2014 olarak ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’nun analizlerine göre Avrupa’nın en kirli su kaynaklarından Tuna Nehri’ndeki fosfatın yüzde 16’sı, Baltık Denizi’ndeki fosfatın ise yüzde 24’ü deterjandan kaynaklanıyor.

Ekolojik bir çamaşır tozu kullanıcısı olarak şunu rahatlıkla diyebilirim:Temizlik algımızı değiştirmeliyiz.Bembeyaz çamaşırlar takıntısı bizleri solunum hastalıkları başta olmak üzere cilt kanserlerine kadar bir çok rahatsızlığa yakalanıp bu dünyadan sevdiklerimizden bizi ayırıyor.Bembeyaz yerine beyaz çamaşırların kime ne zararı var?Bembeyaz çamaşırlar giyinmek uğruna sağlığımızı tehlikeye atmayalım.

ÇAMAŞIR YIKAMA TOZLARIMIZ FOSFAT(STPP) İÇERMEZ.

 

 

14 Haziran 2017
2.990 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Scroll Up Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
× Ersağ WhatsApp İletişim