Gıda takviyesi nedir, ne işe yarar?

GIDA TAKVİYESİ NEDEN BU KADAR GEREKLİ?

Bugün, “gıda” olarak tanımladığımız ürünlerin neredeyse tamamını sanayi ürünleri oluşturmaktadır.

Bu sebeple de bu “gıda”lardan beslenme ihtiyacımızı istediğimiz ölçüde karşılamamız mümkün olmamaktadır.

Sanayi ve ticari hırsın bir araya gelmesi ile “gıda”lar, ”gıda” olmaktan çıkmış ve her bir sanayi ürünü hastalık saçan unsurlar haline gelmiştir.

Hayati faaliyetlerimize devam edebilmemiz için her gün tüketmek zorunda olduğumuz gıdalar, sağlığımıza her gün düzenli olarak vurduğumuz birer balyoz haline gelmiştir.

Vücudumuza zarar vermek aslında çok da zor değildir, yaşam tarzımız içerisinde yer alan ve pek çoğumuzun farkında olmadığı ufak tefek şeyler vücudumuz için en tahrip edici unsurlar olabilmektedir.

Mesela alışkanlık haline gelmiş alkol tüketimi veya baharatlı yiyeceklerin tercih edilmesi sindirim sisteminde enflamasyonla neden olarak besinlerin absorbe edilmesini olumsuz etkileyebilir.

Zararlı alışkanlıklardan bir diğeri olan sigara da yine sindirim sistemini tahriş ederek immün sistemi zayıflatır ve vücut sağlığının muhafaza edilmesi için daha fazla C vitamini alınmasını gerektirir.

Sadece belli yiyeceklerin alındığı ve diğer yiyeceklerin göz ardı edildiği popüler kilo verme yöntemi olan ağır diyetler sağlığımız için son derece tehlikelidir.

Çünkü bu tür diyetler kişiyi vücut sağlığını muhafaza etmek için gerekli olan birçok besin maddesinden mahrum bırakır.

Yemek hazırlarken zararlı bakterileri yok etme amacıyla yemeklerin gereğinden fazla pişirilmesi de aslında yiyecekler içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineralleri öldürmekte ve vücudumuz için sahip oldukları faydayı yok etmektedir.

Hızlı bir tempoda sürdürülen bir yaşam tarzına bağlı olarak yaşanan stres ve gerilim de vücudu – mesela E vitamini gibi – daha fazla vitamin alınmasını gerektirecek bir noktaya kadar getirebilmektedir.

Bu örnekler, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için şifalı takviyeler alınmasını gerektiren pek çok örnekten sadece birkaçıdır.

Hekimler ve beslenme uzmanları, sağlıklı beslenen bir kişi için şifalı takviyelere çok az ihtiyaç olduğu konusunda hemfikirdir.

Ancak günümüzün düzenli spor alışkanlığının olmadığı, kirletici maddelere maruz kaldığımız ve sağlıksız yiyecekler tükettiğimiz hızlı tempolu sosyal ve modern yaşam tarzları ve bunlara bağlı olarak artan hastalık riski, şifalı takviyelerin düzenli olarak alınmasını gerektirmektedir.

GIDA TAKVİYESİ NEDİR ?

Mevcut beslenme ile alınamayan yada eksik alınan gıda unsurlarını (protein, vitamin, amino asit, mineral) tamamlamaya yarayan ve ağız yolu ile alınan bitmiş ürünlerin genel ismidir.

05 Mayıs 2017
2.191 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Scroll Up Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Ersağ WhatsApp İletişim